Casa Adalia

September, 2016Archive for

Did you not say you have 5 children?

Saturday, September 24th, 2016

Buy a cow and a pig and have them slaughtered. It’s a lot of money up front, but in the long run, the dollar cost averaging is HUGE. We eat steak all the time. It costs us $3.90 a pound for local, organic, free range NY Strips. I look at the meat at the grocers and it’s nasty. No thank you, plus, they are charging tons more than I pay for my fantastic beef cut as I need to suit my family’s needs that’s grown locally and organically. Next. Shop less. I shop every 10 – 14 days. I do swing by the dairy for our milk weekly, but otherwise, unless I’m going to the farmer’s market (which is still a better deal than the grocers), I’m only walking into our grocery store very 10 – 14 days. Your kids are old enough to start baking cakes and cookies as snack food for the family. This is a cheaper option than buying store bought. I bought a gnormous bag of popcorn from Sams along with a huge bottle of oil. Popcorn popped on the stove top is our normal “snack food”, and it’s definitely a better and cheaper option than chips. Lsstly, double up on meals when you’re cooking. You can make two batches of spaghetti sauce, two batches of meatballs, two batches of meatloaf, tow batches of taco meat, etc., etc. when you’re cooking, and you’ll have fast and easy meals already prepped when you need one rather than depending upon a fast food meal on a crazy night. Our newest gig is to mix up a batch of pizza dough in our bread machine just before we leave for Mass. When we get home, it’s already prepared, along with the sauce and the cheese I’ve grated from a two pound block (when 2 pound blocks are on sale for $4 or less per pound, buy 12 blocks until the next sale. Do this with butter too. When you can buy it for less than $2 for one of those 4 stick packages, but 12 of them). There’s lots of little ways to save money on groceries, but it’s a huge budget buster if you’re not paying attention. It’s actually the easiest place I can think of to save money, but you have to be thoughtful, and probably glean some additional info you hadn’t thought of .

Ideals for lowering grocery and personal needs:

Friday, September 9th, 2016

1.have a pantry challenge and use up what you already have. (It’s amazing the odds and ends we have when we really look.)

2.create a meal plan and buy only what you need.

3.Make as much as you can from scratch, rather than buying already made stuff

4.Use coupons on personal care items, etc that coupons do exist for (only if better deal than non-coupon brand)

5.If shopping at Wal-Mart—take in other ads to price match

6.Do you have an Aldi in your area? Great for basics and food items without having to use coupons.

7.If eating out—have an “eat-in” night at home instead—where you create what you were going to go out for. Example: my college kids want taco bell— I make Taco Salads at home for 1/4 or less of the cost.

You didn’t mention what is your budget? How many are you feeding?

Just some quick ideas off the top of my head